Jesteś na etapie planowania lub budowy domu i zastanawiasz się czy warto zainwestować w setem rekuperacji? Poznaj jej zalety i podejmij właściwą decyzje. Jakie zalety? Niewątpliwie najważniejszą zaletą rekuperacji jest komfort jaki daje ona użytkownikom domów. System nieprzerwanie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie domowników, aby dowiedzieć się jednak o wszystkich zaletach zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Oto 10 zalet wynikających z posiadania systemu rekuperacji:

 1. Nieprzerwane dbanie o czyste powietrze w całym domu

  System rekuperacji dostarczanie świeżego, odpowiednio nagrzanego powietrza z zewnątrz niezależnie od pory dni, przez 365 dni w roku. Końcowy efekt jest taki, że przez cały rok twoja rodzina w każdym pomieszczeni będzie oddychać świeższym powietrzem o niższym stężeniu CO2 oraz mniejszej ilości zanieczyszczeń!

 2. Oszczędność na ogrzewaniu

  Dzięki odzyskowi ciepła można zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 40-50% w czasie zimy. Zimną powietrze zostaje ogrzane, natomiast latem chłodzone.

 3. Ograniczenie zapotrzebowania na energię cieplną domu

  Rosnące normy w zakresie ekologii i budownictwa poniekąd wymuszają na nas konieczność ograniczania zapotrzebowania na energię pierwotną nowych budynków. Dzięki rekuperacji możesz zaoszczędzić 20 kWh/m2 rocznie.

 4. Filtracja powietrza z zanieczyszczeń oraz bakterii

  Rekuperatory wyposażone są w filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia zarówno te pochodzące z zewnątrz jak i te, które trafiają do systemu z pomieszczeń w twoim domu. W urządzeniach można stosować filtry rożnych klas dwustronnie Y4(standardowe), na wylocie natomiast F7 (zatrzymujące większość zanieczyszczeń, także tych ze smogu). Możliwe jest także zamontowanie urządzeń które dodatkowo filtrują powierzę z bakterii wirusów oraz jonizuje je ujemnie co wpływa na nasze samopoczucie.

 5. Sposób na osuszanie pomieszczeń i pozbycie się nieciachanych zapachów

  Szczególnie ważny aspekt w przypadku pomieszczeń tj. kuchnie oraz łazienki gdzie nadmiar wilgoci często doprowadza do powstawania grzybów, a przeznaczenie użytkowe pomieszczeń sprawia, że musimy je znacznie częściej wietrzyć.

 6. Możliwość integracji systemu rekuperacji z pompą ciepła

  Dzięki rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła będziesz w stanie wykorzystać energię cieplną z wnętrza ziemi do ogrzewania powietrza i tym samym domu! Dodatkowo jeśli zaplanowałeś wszystko możesz także liczyć się z oszczędnością na samym wykonaniu systemu GWC wynikającą z ograniczenia głębokości odwiertów, możliwości zakupu tańszej (mniej wydajnej) pompy ciepła oraz oszczędności na ilości wężownic w ogrzewaniu podłogowym, czy ilości żeberek w kaloryferach. Choć sam system rekuperacji z pompą ciepła będzie dużo drożysz, niewątpliwie należy wziąć pod uwagę możliwość zaoszczędzenia nawet kilkunastu tysięcy pod uwagę przy inwestycji tego typu inwestycji(należy pamiętać, że pompa ciepła nie jest wymagana do prawidłowego działania rekuperacji).

 7. Możliwość kontroli ilości powietrza oraz temperatury

  Dzięki panelom sterującym sam zdecydujesz ile powietrza dostarczysz do twojego domu. Odpowiednio wydajny rekuperator dobrany do powierzchni twojego domu bezproblemowo dostarczy tyle powietrza ile potrzeba, dodatkowo w granicach zakresu pracy rekuperatora, możesz także sterować temperaturą jaką uzyskujesz z nawiewów.

 8. Brak kominów wentylacyjnych

  Brak konieczności wykonania kominów wentylacyjnych niewątpliwie jest zaletą wynikającą z posiadania rekuperacji, która może wpłynąć na jednorazową oszczędność podczas budowy! Należy jednak pamiętać, że za korzyścią idzie konieczność wykonania systemu rekuperacji, który kosztować może podobnie jak budowa kominów. W perspektywie czasu zwróci nam się on jednak z nawiązką, gdyż generuje oszczędności na przestrzeni lat. Warto mieć na uwadze jednak, że system przynosi liczne korzyści dla zdrowia, co jest bezcenne!

 9. Możliwość efektywnego rozmieszczenia nawiewów i wyciągów

  Bardzo istotnym elementem jest możliwość rozmieszczenia nawiewów i wyciągów w najlepszym do tego miejscu. Korzystając z wymuszonego ruchu powietrza system może mieć wloty i wyloty powietrza zarówno przy stropach (standardowe rozwiązanie przy budowie nowych budynków) jak i na ścianach (rozwiązanie stosowane gdy nie ma możliwości wykonania instalacji standardowym sposobem). Nawiewy i wyciągi znajdą się w optymalnym punkcie pomieszczenia bez obaw o ciąg powietrza.

 10. Zwiększenie wartości nieruchomości

  Kolejną zaletą posiadania systemu rekuperacji jest zwiększenie się wartości nieruchomości. Nie od dziś wiadomo bowiem, że rekuperacja to krok w przyszłość, który notabene staje się standardem już dziś.

Mamy nadzieję, że już znasz odpowiedź na pytania: „Jakie są zalety rekuperacji?”, „Dlaczego zainwestować w rekuperacje?”. Dziękujemy za przeczytanie wpisu. Mamy nadzieję, że informacje pomogą w podjęciu właściwej decyzji! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *