Rekuperator – inaczej mówiąc centrala wentylacyjna przeznaczona do odzysku ciepła. Jest to „serce” systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jego zadaniem jest wprawienie w ruch powietrza tzn. dostarczanie do, i pobieranie go z pomieszczeń, a także pobieranie go sprzed domu i wyrzucanie „zużytego” powietrza na zewnątrz budynku. Najważniejszą funkcją rekuperatora jest odzyskiwanie ciepła. Rekuperator ciepłem pozyskiwanym z wyciąganego z wnętrza domu powietrza ma ogrzewać zaciągane czerpnią z zewnątrz zimniejsze powietrze. Aby odzyskiwanie ciepła było skuteczne, należy zadbać o sprawność urządzenia. Inne funkcje rekuperatora to filtracja powietrza z zanieczyszczeń, schładzanie powietrza. Mamy także inne opcje w zależności od zastosowania dodatkowych urządzeń.

Aby dowiedzieć się więcej o rekuperatorze dobrze poznać jego budowę oraz funkcje, za jakie odpowiedzialne są konkretne elementy składowe centrali.

Rekuperator zbudowany jest z:
 1. Odpowiedniej obudowy
 2. Najczęściej w formie sześcianu w rozmiarach zależnych od ilości powietrza, jakiej potrzebuje twoja nieruchomość oraz urządzeń dodatkowych (im większa objętość budynku, tym więcej powietrza musi przetworzyć rekuperator, większy powinien być także wymiennik ciepła, więc automatycznie producenci stosują większe skrzynki, aby wszystko zabudować). Na rynku mamy również producentów, których rekuperatory mają kształt walca. Forma i materiał wykonania zależy od producenta. Stosuje się tu materiały, które zapewniają jednocześnie odpowiednią izolację termiczną oraz wytłumią dźwięki (w celu obniżenia poziomu hałasu).

 3. Wymiennika ciepła
 4. Wymiennik rekuperatora jest kluczowym elementem budowy odpowiadającym za ogólną sprawność odzysku ciepła. Producenci deklarują sprawność temperaturową rekuperatorów na poziomie 50-95%, należy jednak pamiętać, że wartość ta nie powinna uwzględniać wykorzystania temperatury uzyskiwanej z dodatkowych nagrzewnic, pożerających prąd (warto zwrócić uwagę na sprawność energetyczną centrali). Obecnie najbardziej wydajne są wymienniki spiralno-przeciwprądowe, na rynku dostępne są jednak centrale wentylacyjne wyposażone w wymienniki krzyżowe, obrotowe, przeciwprądowe, entalpiczne.

 5. Wentylatorów
 6. W każdym rekuperatorze znajdują się silniki elektryczne, których zadaniem jest mechanicznie wprawienie powietrze w ruch do kanałów. Moc silnika dostosowana musi być do wielkości nieruchomości i ilości powietrza, jaki rekuperator musi „przepompować”.

 7. Wejść i wejść kanałów wentylacyjnych
 8. A dokładniej czterech mocowań kanałów ich podpięcia. Nyple służą do mocowania kanałów wentylacyjnych odpowiedzialnych za dostarczanie i wydmuchiwanie, a także rozprowadzenie powietrza po całym domu.

 9. Centrali sterującej
 10. Inaczej mówiąc sterownika, dającego możliwość kontrolowania przepływu powietrza, monitorowania pracy, sterowania ustawieniami oraz włączania i wyłączania urządzenia. Aktualnie sterowniki umożliwiają także zdalne sterowanie systemem z poziomu urządzeń mobilnych i integracje z instalacją inteligentnych domów.

 11. Czujników temperatury
 12. Małe, ale bardzo istotne – czujniki temperatury odpowiedzialne za zbieranie i przekazywania informacji do panelu sterującego o temperaturach we wszystkich czterech kanałach wentylacyjnych. Dzięki nim możemy kontrolować sprawność urządzenia.

 13. Filtrów
 14. W każdym rekuperatorze mamy filtry, które usuwają zanieczyszczenia z powietrza. Najczęściej stosowane są filtry klasy G4 (filtruje większe pyłki kwiatowe, gruby pył metalurgiczny) oraz F7 (zatrzymuje wszystkie rodzaje pyłu, sadze, mgła olejowa, zarodniki grzybów, częściowa skuteczność dla dymu tytoniowego i bakterii). Filtry należy czyścić co najmniej raz na 6 miesięcy.

 15. Systemu odprowadzania skroplin
 16. Powstawanie skroplin w rekuperatorze to normalne zjawisko. Aby uniknąć korozji i ograniczyć wpływ wilgoci na rekuperator urządzenia wyposażone są w systemy ich odprowadzania.

 17. Dodatkowych urządzeń w zależności od wyboru
 18. Mamy możliwość umieszczenia w nim chłodnic (nie należy ich mylić z klimatyzacją, zakres pracy na niskich temperaturach jest dużo mniejszy) oraz dodatkowych nagrzewnic, lub bypassu (bypass umożliwi w chłodniejsze letnie noce wpuszczanie rześkiego powietrza bezpośrednio z zewnątrz budynku – przy ominięciu wymiennika).

  Mamy nadzieję, że teraz wiesz czym jest rekuperator, a nawet znasz jego podstawowe funkcje i budowę. Zachęcamy do komentowania i czytania kolejnych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *